در حاشیه سمینار بین المللی "ارتقاء فروش و بهره وری" که در تاریخ هفتم خرداد ماه سال جاری و توسط شرکت مهندسی و تبلیغات 128 برگزار گردید،  که به همراه آقای ریچارد دنی از کشور انگلستان
برای حضور در این سمینار به ایران آمده بودند انجام دادیم که از این طریق آن را به استحضار شما دوستان می رسانیم.
 
بیو گرافی خلاصه آقای رابین سیگر: رابین متخصص بین المللی در زمینه كسب موفقیت و ایجاد انگیزه بوده و در بیش از ششصد شركت و سازمان حرفه ای در بیش از 20 كشور دنیا سخنرانی ایراد كرده است.او در زمینه "رهبری موفق و اثر بخش" و ایجاد "فرهنگ موفقیت" از طریق رهبری و توسعه آموزش صحبت می كند.
 
وی نویسنده كتاب پر فروش "برندگان بالفطره" است كه به بیش از 18 زبان دنیا ترجمه شده و در بیش از 80 كشور دنیا به فروش رفته است.كتاب دوم رابین، تحت عنوان "در هر زمان كه بخواهی میتوانی زندگی خود را تغییر دهی"،چگونگی تاثیر تفكر بر موفقیت را مورد بررسی قرار می دهد.كتاب سوم وی تحت عنوان "42 روز مانده به ثروت،سلامت و خوشبختی" در ژانویه 2006 به چاپ رسید و تنها پس از 10 روز،تجدید چاپ شد و در صدر لیست كتاب های پر فروش سایت آمازون قرار گرفت.
 
وی تمام وقت خود را صرف ایجاد فرهنگ موفقیت در سازمان های بزرگ جهان كرده است.او با كسب شهرت جهانی به عنوان یك سخنران فوق حرفه ای،در سمینارها و كنفرانس ها،با حرارت تمام و تاثیری فوق العاده مطالب خود را به شیوه بدیع عرضه كند.

 
 
او سابقه همكاری با شركت های نوكیا،كوكاكولا،مایكروسافت،جنرال موتورز،و... را دارد و در بیش از 20 كشور جهان به برگزاری دوره های آموزشی پرداخته است.
 
منبع بیوگرافی: مجله موفقیت، شماره 191، نیمه اول تیرماه 89 (همچنین دوستان عزیز برای آشنایی بیشتر با این اساتید و سمینارهای بین المللی به شماره 191 و 192مجله موفقیت مراجعه نمایند.)
 
 
متن خلاصه ای از مصاحبه: با سلام به شما و تشکر فراوان از اینکه دعوت ما را پذیرفتید. ما اخیراً وب سایتی را راه اندازی كرده ایم و دوست داریم اولین برنامه گزارش اختصاصی را از سمینار شما داشته باشیم تا بقیه نیز بتوانند از صحبتهای شما استفاده كنند و همچنین این سخنان پیشكشی باشد برای دوستانی كه در این سمینار شركت داشته اند. مخاطبان ما و سایت ما دانشجویان و كسانی هستند كه مشتاق پیشرفت در زمینه علمی و همینطور تجاری بوده و در كل هر كسی كه خواستار تحول و موفقیت است.
 
رابین: بسیار عالی
 
فکر بزرگ: توصیه شما برای كسانی كه تازه دانشگاه را تمام كرده اند و قصد ورود به بازار كار را دارند چیست؟ به نظر شما كارمندی را انتخاب كنند یا تجارت ازاد؟
 
رابین: قبل از هر سفر باید مقصد خود را بدانید. افرادی هم كه دانشگاه را تمام كرده اند اگر مقصدی نداشته باشند در معرض گم كردن راه خود هستند. مثلاً اولین شغلی را كه به ایشان پیشنهاد می شود قبول میكنند صرفاً چون شغلی داشته باشند. در صورتی كه هر شغلی كه قبول می كنید باید مانند سنگ بنایی باشد كه شما را در مسیری كه هستید به سمت صحیح جلو ببرد. اگر می خواهید كارآفرین باشید ایرادی ندارد كه برای دولت كار كنید(کار کارمندی کنید) تا تجربه به دست بیاورید، اما همیشه باید در ذهن داشته باشید كه هدف شما كارآفرینی است. پس كلید موفقیت برای جوانان اینست كه با خود روراست باشند و قبل از انكه بخواهند برای شغل خود برنامه بریزند بدانند كه می خواهند چه چیزی بدست آورند.
 
فکر بزرگ: به نظر شما انتخاب كارمندی آنها را برای دستیابی به اهداف خود محدود نمی كند؟
 
رابین: خیر. زندگی مختص تجربه است. تجربه به شما دانش می دهد و از تجربه و دانش خردمند می شوید. وقتی جوانید دانش دارید اما تجربه ای ندارید. كار به شما تجربه می دهد. ممكن است كارمند باشید و لذت ببرید یا هم ممكن است به این تجربه برسید كه می خواهید برای خودتان كار كنید، اما تا زمانی كه آن كار را انجام ندهید تجربه نخواهید داشت.
 
فکر بزرگ: از نظر شما مشكلات و سختی های احتمالی برای كسانی كه كاری را به تنهایی و از صفر شروع می كنند چه هستند؟
 
رابین: سه مورد را ذكر میكنم كه محتمل هستند. وقتی مردم تجارتی را شروع می كنند تمایل دارند كه خیلی بزرگ فكر كنند كه در نتیجه نیز قدم خیلی بزرگی برای شروع بر می دارند(بزرگ شروع میكنند). مثلاً احساس میكنند كه نیاز به دفتر بزرگی دارند و همچنین به كاركنان زیاد. پیشنهاد من این است كه بزرگ فكر كنید اما كوچك شروع كنید.
 
دومین نكته این است كه وقتی با شكست یا مشكل بزرگی مواجه می شوید آن را به عنوان درس عبرتی در نظر بگیرید، نه اینكه این شكست باعث بشود شما به خود بر چسب آدم ناموفقی بزنید.
 
نكته سوم این است كه اكثر مردم وقتی تجارتی را شروع میكنند احتمالاً در مدت 6 ماه تسلیم میشوند. چرا كه این عمل كار بسیار زیادی میبرد. تجربیات منفی زیادی دارد و این است فرق بین موفقیت و شكست: قدرت ادامه دادن بدون توجه به اتفاقاتی كه می افتد و قدرت تشخیص كه چه زمانی زمان تغییر است زیرا كه اگر كار یكنواختی را انجام می دهید و موفق نمی شوید باید برنامه را تغییر دهید.
 
فکر بزرگ: ما كار خود را به تنهایی و بدون پشتوانه شروع كردیم و تنها پشتوانه ما بعد از خدا مطالعه و تلاش خودمان بوده و هرچه تا كنون یاد گرفته ایم به خاطره آزمون و خطا بوده است. چگونه می شود كمبود هایی مثل نبود تیم قوی، مسائل و مشكلات مالی، سیستم های حمایتی دولتی از افراد کارآفرین و ... را جبران كرد؟
 
رابین: دو نكته وجود دارد اگر مجبور باشید گودالی حفر كنید و تنها ابزاری كه دارید بیل باشد شما گودال را حفر می كنید و دو هفته طول خواهد كشید. در پایان دو هفته رضایت دارید و قوی شده اید. حال اگر كسی به شما بیل مكانیكی بدهد گودال را در دو روز حفر میكنید اما قوی نشده اید. آزمون و خطا به شما قدرت می دهد و قدرت شما را برای آینده می سازد. مشقت و كار سخت فی نفسه بد نیست، من دو مورد را پیشنهاد میكنم:1-هر كاری كه میخواهید بكنید كسی در این كشور هست كه قبلاً آن را انجام داده است. با آنها صحبت كنید،مكاتبه كنید.2 -باید خیلی شفاف باشید، باید بدانید كه در نهایت چه چیزی را میخواهید بدست آورید. زیرا مثلی داریم كه میگوید:گاهی مردم آنقدر به درخت ها نزدیكند كه نمیتوانند جنگل را ببینند.
 
فکر بزرگ:در شروع كارآفرینان فشار زیادی را متحمل می شوند. به طوری كه حتی بر روی دوستان و خانواده شان هم ممكن است تاثیر منفی بگذارد. چون كه این كار زمان بر است و توجه مدام می طلبد. آیا شما هم این تجربیات را داشته اید؟ و اگر بله چگونه با آن كنار آمدید؟
 
رابین: وقتی من تجارت خود را شروع كردم 24 ساعت در روز و هفت روز هفته مشغول بودم. این علاقه شماست، دوستش دارید اما باید برای خانواده تان نیز وقت بگذارید. این خیلی مهم است كه حداقل دو ساعت وقت مفید با خانواده خود صرف كنید تا اینكه بخواهید بیست ساعت غیر مفید را با آنها بگذرانید. این وقت گذاشتن باعث می شود كه خانواده شما بدانند دوستشان دارید و آنها كمك می كنند كه به هدف خود برسید. مواظب باشید كه این مساله كار آفرینی تبدیل به یك وسواس بیمار گونه نشود.
 
فکر بزرگ:اگر ممكن است توصیفی از خود ارائه بدهید كه تمام كسانی كه شما را نمیشناسند با این توصیف شما را بشناسند.
 
رابین: من انسانی هستم كه مشتاقانه به موفقیت ، شادی و خوشبختی مردم اهمیت میدهم. من انسانی هستم كه ترجیح میدهم ببینم كه كس دیگری موفق باشد تا اینكه خودم به تنهایی موفق باشم. توصیف من از خودم خیلی ساده است من فوق العاده اهمیت می دهم به اینكه مردم موفق و خوشحال باشند و اینكه راه درست را در زندگی خود پیدا كنند. من كسی هستم كه به اینكه مردم چه احساسی دارند و زندگی را چگونه تجربه میكنند اهمیت میدهم و بزرگ ترین خوشحالی ام این است كه بقیه را خوشحال و در نتیجه خود را خوشحال كنم.
 
فکر بزرگ: زندگی شما در این مسیر است كه به دیگران كمك كنید تا خوشحال باشند. با این تعریف در یك جمله چگونه میتوانید به بقیه بگویید خوشحال باشند؟چه توصیه ای برای آنها دارید؟
 
رابین: در وهله اول بدون كمك كردن به خود نمی توانید به دیگران كمك كنید كه خوشحال باشند. اول خودتان باید خوشحال باشید. هروقت به كسی كمك میكنید رشد می كنید و آنها هم رشد می كنند.
 
فکر بزرگ:پس همه چیز بر می گردد به اصل كمك به یكدیگر، به گفته زیبایی ; اول خودت را بالا بکش تا بتوانی به دیگران کمک کنی.
 
رابین: بله. من عقیده دارم اگر همیشه اول به فكر خودتان باشید، شما آدم خود خواهی هستید. داستان قدیمی است كه میگوید: روزی یك نفر به جهنم می رود در آنجا میزی پر از غذا و آشامیدنی وجود دارد و به هركسی كه وارد جهنم میشود قاشق بسیار بزرگی میدهند كه با آن غذا بخورند. اما این قاشق آنقدر دسته های بلندی دارد كه به دهان جهنمیان نمیرسد و هركس كه سعی میكند غذا بخورد نمیتواند و غذا به روی زمین میریزد.كس دیگری به بهشت میرود و این داستان در آنجا هم برقرار است اما آنجا بهشتیان به یكدیگر غذا میدهند. بنابراین اصل کمک کردن به دیگران بر پایه قوی کردن خود است.
 
فکر بزرگ: با توجه به شناختی که در این مدت پیدا کرده اید، نظر كلی شما راجع به ایرانیان چیست؟
 
رابین: به نظر من ایرانی ها ذاتاً "بیزنس من" (businessman) های خوبی هستند. در معامله و مذاكره خوبند اما فكر میكنم در تجارت به یك دیگر اعتماد ندارند بیش از اندازه نگرانند كه معامله خوب یا بدی را انجام داده اند.(خنده)
 
فکر بزرگ: بسیار سپاسگزاریم از وقتی كه برای ما صرف كرده اید.
 
رابین: باعث افتخار من بود.
بازدید : 2420
10 اردیبهشت 1391 ساعت 02:46 ق.ظ